ATA Local #3 Executive Contact Information

ATA Local #3 Executive
 
VACANT
President Michael Doll
Vice President (Acting) Lindsay Nicks
Past President
Secretary Cheryl Pridell
Treasurer  Tia Vandermeer
Teacher Welfare Committee Chair Janel Sherwin
NSC Chair Ian McLaren
Communications (Incl. website)  Ian McLaren
PD Chair

Tia Vandermeer

Michelle Wotherspoon

District Rep Don Brookwell
Professional Replacement Teacher Committee Chair  Rod Phillips
Public Education/Wellness Chair Leslie Ennis-Smale
Local Political Engagement Officers
 
No contact information found for this subgroup.
 
Websites/Email Addresses:

 

Alberta Teachers Association: www.teachers.ab.ca

 

postmaster@ata.ab.ca: General inquiries about the ATA and its

services

 

itshelpdesk@ata.ab.ca:Report technical problems with the website

 

webmaster@ata.ab.ca:General questions concerning the website

Government@ata.ab.ca: Staff in the Government Program Area

PD@ata.ab.ca:Staff in the Professional Development Program Area

MS@ata.ab.ca: Staff in the Member Services Program Area (EdmontonOffice)

MSSARO@ata.ab.ca: Staff in the Member Services Program Area (CalgaryOffice)

TW@ata.ab.ca: Staff in the Teacher Welfare Program Area

Library@ata.ab.ca: The ATA Library

TQS@ata.ab.ca: The Teacher Qualifications Service

 

 

ATA Local #3:  local3.teachers.ab.ca

 

Alberta Education:www.learning.gov.ab.ca

 

District Representative—Don Brookwell

District Representative for Central South
Phone (bus): 
don.brookwell@teachers.ab.ca


School

Representative

Alix-M.A.C.

Lindsay Winslow

Karen Stoupe-Trig

Bentley


Suzanne Williamson

Travis Wessner

Bluffton

Terry Hoganson

Tommi Christiansen

Clive

Cheryl Priddell

Crestomere

Deb Howell

Eckville Elementary

Angela Landin

Eckville Jr/Sr High

Justin Holton

École James S. McCormick


Chandra Cooke

Tanya Sexsmith

Tracy Duckett

École Lacombe Junior High


Doug Pierson

Jeff Mason

École Lacombe Upper Elementary


Sonja Dykslag

Gillian Marshall

École Secondaire Lacombe Composite High

Justin Rindal

Iron Ridge Elementary Campus

Laura Tisdale

 Iron Ridge Intermediate Campus  Leslie Ennis

Iron Ridge Junior Campus

Quinto Gawdun

Lacombe Outreach

Rod Prokopowich

Scott Shimp

Mecca Glen

Richard Zandberg

Ponoka Elementary

Shauna Wessner 

Ponoka Outreach

Shawn Halbert

Ponoka Secondary Campus

Tian Vandermeer

Rimbey Elementary

Carla Garland

Francis Beagle

Rimbey Jr/Sr High

Shauna Murdoch

Terrace Ridge

Kimberly Rost

Lisa Otto

Marica McWhinnie

West Country Outreach

Marg Brookwell

Wolf Creek Academy

Landan Stones

Centennial Centre

Maureen Montegary

Sheila Swier

Colony Schools

Alix Colony

Trudy den Boer

Bentley Colony

Nicole Raincock

Ferrybank Colony

Erna Marberg

Leedale Colony

Megan Reis

Pleasant View Colony

Toni Vanlanduyt

Central Office